Řešitelé projektu DALIA se zaměřili na lužní lesy a hospodaření s vodou v povodí Dunaje

Lužní lesy, přirozený biotop dolních toků řek, mají zásadní a nenahraditelnou funkci ve vodním režimu krajiny. Dokážou pojmout velké množství vody, tím zpomalit průtok případné povodňové vlny a dále vodu uvolňovat do krajiny v sušších obdobích. Současně jsou útočištěm celé řady specializovaných rostlinných a živočišných druhů. Pokud však nezajistíme pravidelné zaplavování lužních lesů, vinou klimatické změny a nadměrného čerpání podzemní vody pro zásobování obyvatel je jejich další existence nejistá. Odborníci z projektu DALIA z osmi zemí regionu povodí Dunaje se právě budoucnosti a managementu lužních lesů věnovali na setkání ve…

Více zde >>>

Ústřední povodňová komise žádá občany, aby spolupracovali při evakuaci svých domovů s hasiči i policisty

Praha 15. 9. 12:00 – Silné srážky zasáhly do neděle především Beskydy a Jeseníky, kde napršelo více než 200 mm vody. Pozitivní zpráva je, že v nejzasaženějších oblastech severní Moravy přestává pršet. Na většině území spadlo do dnešního dopoledne přibližně 80 % očekávaného množství srážek. V neděli dopoledne dosáhla kulminace vodních toků třetího stupně povodňové aktivity na více než stovce míst. Ústřední povodňová komise žádá obyvatele postižených oblastí, aby spolupracovali při evakuaci a respektovali nařízení záchranných složek. Lidé, kteří chtějí pomoci věcnými dary, mohou nosit zejména balenou vodu a trvanlivé…

Více zde >>>

Ještě stále není pozdě využít nabídky reklamních služeb na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Českých Budějovicích

V přilehlých prostorách konference Provoz vodovodů a kanalizací, která se uskuteční ve dnech 13.–14. 11. 2024 na Výstavišti a v Clarion Congress Hotelu v Českých Budějovicích, bude probíhat doprovodná prezentace nyní více než 50 dodavatelských firem, mezi kterými můžete být i vy. Nabídku reklamních služeb s objednávkou reklamních služeb najdete zde a zašlete ji nejpozději do 20. 9. 2024 na skarkova@sovak.cz.   Hlavním tématem konference je Směrnice o čištění městských odpadních vod, na programu nechybí zařazení tradičního kulatého stolu se zástupci regulátorů na dané téma. Účastníci se seznámí s ostatní aktuálně přijatou legislativou včetně novely stavebního zákona, prvními zkušenostmi z jeho…

Více zde >>>

Rozšířila se výstraha před extrémními dešti. Na MŽP jednala Ústřední povodňová komise, doporučuje omezit akce a nevstupovat do lesů

Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Dnešní predikce Českého hydrometeorologického ústavu rozšířila výstrahu před extrémními srážkami zhruba o 50 km více k západu, zejména v oblasti Šumavy. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Kvůli nebezpečí povodní se dnes sešla Ústřední povodňová komise, která řídí ochranu území v případě povodní. Ta doporučuje od pátečního poledne…

Více zde >>>

Českou republiku zasáhnou vydatné srážky, nejvíce na území od Novohradských hor po Jeseníky. Očekává se padesátiletá voda

Českou republiku zasáhnou v noci na čtvrtek 12. září vydatné srážky, které se na našem území udrží až do konce týdne. Nejvíce by mělo pršet během soboty. Výstraha na extrémní srážky platí kromě Karlovarského a části Ústeckého kraje pro celé území České republiky. Nejvydatnější srážky předpokládají modely do nedělního večera v pásu od Novohradských hor přes Vysočinu až po Jeseníky. Zejména na severním a severozápadním návětří Jeseníků dávají modely extrémní srážkové úhrny přes 300 milimetrů za čtyři dny. „Vzhledem k upozorněním a predikcím Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jsme svolali jednání…

Více zde >>>

Vodohospodářská infrastruktura se připravuje na extrémní srážky, významné nádrže uvolňují kapacitu pro zachycení co největšího množství vody

Z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Každou vteřinu to je 80 tisíc litrů vody, dispečink Povodí Vltavy navýšil odtok kvůli očekávaným srážek, které mají v následujících dnech zasáhnout Českou republiku. Odtoky z významných vodních děl zvýšili vodohospodáři i v dalších částech republiky, zejména v povodí Moravy a v povodí Odry, kde se předpokládají nejvydatnější deště. „Od včerejška jsem v kontaktu s vedením všech pěti podniků Povodí. Postupně jsme navýšili odtoky z významných vodních nádrží tak, abychom rozšířili retenční kapacitu pro zachycení předpokládaných vysokých srážek. Detailně sledujeme aktuální hydrologickou situaci i aktuální předpověď…

Více zde >>>

Novinky v technické normalizaci – září 2024

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle § 4 zákona č. 22/1997 Sb. oznamuje, že byly vydány, změněny, opraveny nebo zrušeny dále uvedené ČSN. Počátek platnosti ČSN, jejich změn a oprav počíná obecně prvým dnem měsíce následujícího po měsíci vydání, pokud není uvedeno jinak. Normy označené *) přejímají mezinárodní nebo evropské normy převzetím originálu. U změn a oprav, kterými se mění název normy a jsou vydány již pod změněným názvem, je na prvém místě uveden nový název. Původní název normy je v těchto případech pro informaci uveden v…

Více zde >>>

Modrá zpráva 2023: Na finanční podporu vodního hospodářství šlo loni téměř 11 miliard korun

Vláda ČR vzala na vědomí Zprávu o stavu vodního hospodářství České republiky v roce 2023 označovanou jako Modrá zpráva. České domácnosti podle ní loni meziročně snížily spotřebu vody o 2,7 litru na 86,7 litru na osobu a den. Pitnou vodou bylo zásobováno 10,3 milionu obyvatel. Rok 2023 byl na našem území teplotně silně nadnormální s průměrnou roční teplotou vzduchu 9,7 °C, a od roku 1961 tak šlo o nejteplejší rok podle průměrné roční teploty vzduchu, uvádí Modrá zpráva. Dokument předkládá Ministerstvo zemědělství (MZe) spolu s Ministerstvem životního prostředí (MŽP). „Na…

Více zde >>>

Novela nitrátové směrnice cílí na snížení znečištění vod ze zemědělských zdrojů

Ministerstvo zemědělství (MZe) aktualizovalo nařízení vlády o provádění nitrátové směrnice chránící vody před znečištěním dusičnany ze zemědělství a také předchází tomuto znečištění. Rozšířilo území, na kterém budou zemědělci hospodařit v režimu, který vody více ochrání. Pro zemědělce se zjednoduší výpočet bilance dusíku. Nitrátová směrnice se povinně ve všech zemích EU aktualizuje jednou za čtyři roky, aby reagovala na současnou situaci. „O úpravě nitrátové směrnice jsme diskutovali se zástupci zemědělců i odborníků. Uspořádali jsme také semináře, na kterých jsme předem zemědělce informovali o novinkách, které implementace směrnice zavede. Změny začnou platit od…

Více zde >>>

Vláda připravuje slučování některých zemědělských výzkumných ústavů. Přinese to úspory a větší efektivitu. Vědecká činnost by neměla být narušena

Ministerstvo zemědělství předložilo k projednání vládě materiál o sloučení některých veřejných výzkumných ústavů ve své gesci. Od příštího roku by se měl Výzkumný ústav zemědělské techniky a Výzkumný ústav potravinářský Praha sloučit pod jednotnou hlavičku Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Vědecké projekty budou po změně pokračovat a integrace bude znamenat úsporu pro státní rozpočet. „Předpokládáme, že sloučením výzkumných ústavů ušetříme zejména na nákupu materiálu, na službách a také na provozních a režijních nákladech. Podle předběžných odhadů by mohlo jít o úspory v řádu milionů korun ročně. Úspory budeme postupně analyzovat a upřesňovat na základě…

Více zde >>>

Novinky v technické normalizaci – srpen 2024

Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví podle § 4 zákona č. 22/1997 Sb. oznamuje, že byly vydány, změněny, opraveny nebo zrušeny dále uvedené ČSN. Počátek platnosti ČSN, jejich změn a oprav počíná obecně prvým dnem měsíce následujícího po měsíci vydání, pokud není uvedeno jinak. Normy označené *) přejímají mezinárodní nebo evropské normy převzetím originálu. U změn a oprav, kterými se mění název normy a jsou vydány již pod změněným názvem, je na prvém místě uveden nový název. Původní název normy je v těchto případech pro informaci uveden v…

Více zde >>>

Německá armáda řeší již třetí případ sabotáže dodávky pitné vody na vojenské základně

Bundeswehr řeší během dvou dnů další incident týkající se kontaminace zdroje pitné vody, který zásobuje vojenskou základnu. Nejnovější případ v Mechernichu ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko postihl nejen vojáky, ale i tisíce obyvatel tohoto města a přilehlých obcí. O dalším pokusu o sabotáž informoval deník Bild. Je to třetí poplach týkající se zdroje pitné vody za dva dny! U vyvýšené vodní nádrže v Mechernichu byl objeven přestřižený plot. Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním vody. Základna Bundeswehru v Mechernichu v Severní Porýní- Vestfálsku je zásobována z vodní nádrže. Zda je voda kontaminovaná či nikoliv,…

Více zde >>>

Stoplování litinového vodovodu DN300 v Jihlavě

Ve dnech 16. – 17. 7.2024 proběhla unikátní práce oboustranného uzavření litinového vodovodního potrubí o průměru DN300. Jde o unikátní projekt, jelikož šlo o první stoplování na litinovém potrubí technologií vkládání pevného tělesa. Na této jedinečné akci spolupracovaly společnosti FASTRA, s.r.o. a SLUŽBY MĚSTA JIHLAVY s.r.o. (dále SMJ). Cílem práce na tomto potrubí, které mělo sílu stěny až 20mm, bylo vysazení nového hydrantu pro hasičskou stanici, bez nutnosti odstavení vodovodu a omezení dodávek pitné vody pro obyvatele. Díky umístění stoplovacích souprav několik metrů od sebe nebylo nutné vypouštět mnoho pitné…

Více zde >>>

Lze kaly z čistíren odpadních vod nadále využívat jako hnojivo?

Čistírenské kaly využívané jako půdní aditivum v zemědělství představují díky obsahu léčiv, pesticidů, kovů a dalších látek environmentální riziko. Jak ukázal komplexní výzkum týmu vědců z Fakulty životního prostředí ČZU v Praze, pyrolýza je na rozdíl od levnějšího kompostování schopna zredukovat většinu těchto látek až o 100 %. Kovy nicméně v upraveném kalu zůstávají a jejich chování záleží na pH půdy, do které se upravené kaly vpravují. Velmi kyselé nebo velmi zásadité půdy umožní další uvolňování rizikových kovů a metaloidů do prostředí. Vědci sledovali také zbytkové koncentrace tzv. emergentních polutantů v…

Více zde >>>

Kapacita produkce biometanu stoupla v EU o 37 %, v ČR je devět výroben

Podle aktuální mapy Evropské bioplynové asociace (EBA) a Gas Infrastructure Europe (GIE) výroba biometanu v Evropě za poslední rok (červen 2023–červen 2024) vzrostla a dosáhla celkové kapacity produkce 6,4 miliardy m3 ročně.  V zemích EU se nyní na výrobě podílí již celkem 1 548 zařízení, přičemž nejvíce z nich nově vzniklo ve Francii a Itálii. K výraznému navýšení došlo také v České republice, kde k dlouho jediné výrobně biometanu EFG Rapotín BPS přibylo osm nových zařízení. Počet výroben biometanu v Evropě roste. Jen za poslední rok jich tu podle mapy asociací EBA a GIE vzniklo celkem 226. …

Více zde >>>